Jestem blogerem, więc mam bloga. To logiczne. A gdyby tak zepchnąć go na drugi plan i skupić się na czymś innym? Czy to on jest najważniejszy?

Od kilku lat piszę bardzo regularnie i rzadko trafiały mi się kilkudniowe okresy bez ani jednego wpisu. Przed jedną z większych zmian w mojej blogowej karierze, miałem niemal dwutygodniowy urlop od pisania i – o dziwo! – specjalnie mi to nie przeszkadzało. Już wcześniej zdarzały się takie sytuacje, ale zawsze były one wymuszone, chociażby przez harcerskie wyjazdy, gdzie internetu brakowało, a pracy było aż nadto. Rok temu siedziałem w domu i mogłem pisać bez większych problemów, ale nie chciałem.

Wtedy zrozumiałem, że nie chcę tworzyć tekstów na siłę, tak żeby coś po prostu było. Długo we mnie dojrzewała ta myśl, ale wydaje mi się, że w końcu do niej dorosłem. Blog jest dla mnie miejscem, gdzie nie chcę wrzucać kilkuset na szybko napisanych słów okraszonych pierwszym lepszym zdjęciem z Google’a. Wierzę w to, że każdy mój wpis ma jakiś sens i może przynieść coś czytelnikowi. Czasem jest to konkretna wiedza, a czasem po prostu wywoła uśmiech na jego twarzy. O tym, co ma bardziej sens, porozmawiamy kiedy indziej. Dziś o tym, że…

Bloger to nie tylko blog!

Podczas mojej przerwy od pisania tekstów, byłem aktywniejszy na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie. Już od dawna wiedziałem, że bloger to nie jedynie blog, ale dla mnie był on centralnym i najważniejszym miejscem w sieci. Nadal tak uważam, ale nieco zmieniłem rolę pobocznych tworów. Jeden z argumentów za takich ruchem poznałem niedawno:

WP_20160310_16_09_36_Pro.mp4Co korki robią z ludźmi…

Opublikowany przez Konrad Błaszak na 10 marca 2016

Nie da się ukryć, że nie jest to ambitna treść, która ma wywołać w Tobie Czytelniku przemyślenia nad sensem życia czy globalnym ociepleniem. To tylko kilkadziesiąt sekund z mojego życia, które pokazują, że strasznie się nudziłem stojąc w korku. Nie ma w tym drugiego dna czy żadnego ukrytego przekazu. Ten film miał zapewnić kilkadziesiąt sekund rozrywki widzowi i wydaje mi się, że to się udało. Najważniejsze w nim jest to, że licznik obejrzeń przekroczył 1400, co dla mnie jest świetnym wynikiem. Szczególnie patrząc na statystyki tekstów. W ciągu ostatniego miesiąca, żaden wpis nie był czytany tyle razy, co ten durny film. ŻODYN!

Aktywne działanie w social mediach może być skuteczniejsze niż pisanie tekstów i traktowanie społecznościówek po macoszemu. W sieci świetnie można działać „tu i teraz”, ale już za miesiąc czy dwa, status na FB będzie praktycznie nie do odnalezienia. Takie filmy, jak powyższy świetnie się nadają do takich portali, ponieważ wywołują uśmiech, ale nie są niczym wartym oglądania za kilka miesięcy. Dlatego wyszedłem z założenia, że do treści o dłuższym terminie przydatności lub do takich, które są mnie ważniejsze i chciałbym je mieć pod ręką za jakiś czas, używam bloga. On może być nawet zepchnięty na drugi tor, ale…

Ważne, żeby był!

Nie musi być najważniejszy, ale warto potraktować go jako swoją wizytówkę, zbiór najciekawszych/najbardziej wartościowych treści, portfolio czy też miejsce w sieci, gdzie czytelnik zawsze może wrócić. Nigdy nie wiadomo, czy taki Facebook się na Ciebie nie obrazi (i nie da Ci bana), więc warto mieć coś swojego, gdzie nawet sieciowi giganci nie mają nic do gadania.

Poza tym nie wiadomo co będzie za rok, dwa lub pięć. Możliwe, że Facebook nie będzie już liderem i trzeba będzie swoich czytelników przenosić na kolejny portal. A potem kolejny i kolejny i kolejny. Blog jest pewnym stałym miejscem, a nawet w internecie warto mieć choć odrobinę stabilności. Przynajmniej ja tak uważam, ale ja mam już swoje lata…


Oczywiście chętnie też posłucham Twojej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Daj znać jak to wygląda u Ciebie!


A jeśli wpis Ci się spodobał i chcesz być na bieżąco to zostaw lajka. Dzięki!


Zdjęcie: mkhmarketing