Czy Sony powinno stworzyć smartfon z Windows Phone?

Czy Sony powinno stworzyć smartfon z Windows Phone?

Xperia z Windows Phone? Takie plotki krążą już od dłuższego czasu, ale na razie nic z tego nie wyszło. I ja nie rozumiem dlaczego, ponieważ dla Sony i Microsoftu to byłby świetny ruch!

Bez zbędnego owijania w bawełnę, łapcie 3 powody za!

1. Windows Phone potrzebuje takiego producenta!

Pisałem już nieraz, że na Windows Phone nie ma producenta telefonów, który tworzy eleganckie urządzenia. Topowe Lumie są ładne, a w czarnym kolorze wyglądają świetnie, ale Xperia Z3 to zupełnie inny smartfon. Sony Mobile ma problemy na rynku, ale nadal Xperie są wysoko cenione przez wielu użytkowników, dziennikarzy i blogerów. System Microsoftu potrzebuje firmy, która wniesie trochę prestiżu. Samsung nie interesuje się WP, a HTC One M8 for Windows nadający się idealnie do tej roli jest dostępny tylko w USA.

2. Sony musi zacząć zarabiać!

Jednak Sony tak samo potrzebuje Microsoftu, jak Microsoft Sony. Wsparcie od amerykańskiej firmy mogłoby okazać się kluczowe dla Sony Mobile, które jak wiemy przynosi straty. „Zniżka” na patentach czy ułatwienie startu Japończykom w sprzedaży smartfonów z WP, chociażby przez zadbanie o marketing bardzo dobrze odbiłoby się na kondycji finansowej firmy. Dzięki temu automatycznie mogłaby zyskać sprzedaż telefonów z Androidem, jeśli smartfony byłyby identyczne i jedynie różniły się systemem.

3. Sony ma coraz mniejsze szanse na rynku Androida!

Jetem ogromnym fanem japońskiej firmy, ale umiem spojrzeć obiektywnie na ich sytuację. Jeśli w przyszłym roku nie doczekamy się poważnych zmian w praktycznie każdej kwestii działania Sony Mobile to widzę coraz mniejsze szanse wzrostu na Androidzie. Musimy pamiętać, że oprócz największych firm są też chińscy producenci, którzy radzą sobie coraz lepiej i z każdym kwartałem zaliczają spore wzrosty. Sony potrzebuje czegoś nowego, albo będzie to drastyczna zmiana podejścia do Androida albo Windows Phone.

Gdyby tylko te 3 rzeczy były ważne, to Sony pewnie już postawiłoby na Windows Phone, jednak nie jest tak różowo.

XBOX vs PLAYSTATION

To logiczne, że Microsoft upycha w smartfonach z Windows Phone swoje dodatki i usługi, a jedną z nich jest konto powiązane z tym na Xboxie. Moim zdaniem to właśnie konsole są kością niezgody i przez nie nie mamy jeszcze Xperii z okienkami. Jest to trudne do przeskoczenia, ponieważ Microsoft na pewno nie zrezygnuje z Xboxowych dodatków w potencjalnych smartfonach Sony. A z drugiej strony Japończycy nie mogą wspierać przeciwnika, ponieważ konsole PS4 świetnie sobie radzę na rynku i dawanie argumentu na korzyść przeciwnika byłoby nierozsądne.

Mam nadzieje, że obydwie firmy kiedyś dojdą do porozumienia w tej kwestii i zobaczymy Xperie z Windows Phone. Może wraz z premierą Windows 10? Ja byłbym pierwszy w kolejce po takiego smartfona. A co Wy sądzicie o takim rozwiązaniu?